Cüneyt ÖRKMEZ

CÜNEYT ÖRKMEZ

EĞİTİMCİ & İŞ KOÇU & KOBİ DANIŞMANI

Çeşitli Kamu, Özel ve Dünya projeleri için eğitim hizmetleri tasarlayarak sunuyor.

CÜNEYT ÖRKMEZ – ÖZGEÇMİŞ

11 Kasım 1970 tarihinde Gümüşhane’de doğdu.

 

1987 yıllında Aydın Efeler Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Arşiv Anabilim Dalı’nda lisans eğitimini tamamladı. Üniversite yıllarında TRT Televizyon Dairesi, Kültür Bakanlığı Milli Kütüphane Başkanlığı ve Bilkent Üniversitesi’nde stajyer ve yarı zamanlı olarak çalıştı.

 

1995 yılında başladığı profesyonel iş yaşamında 1995 – 2013 yılları arası çeşitli sivil toplum kuruluşlarında proje uzmanı olarak demokrasi kültürü, insan hakları, yerel yönetimler, KOBİ’ler, girişimcilik, kırsal kalkınma ve yerel medya temalı ulusal ve uluslararası projelerde proje koordinatörü, genel koordinatör, eğitimci, eğitim danışmanı, yönetim danışmanı, yönetici koçu olarak aktif olarak görev aldı. Avrupa Birliği kaynaklı projelerde, milli ve uluslararası projelerde resmi olarak yer aldı.

 

AB Bakanlığı Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimci Eğitimi, Türkiye İhracatçılar Meclisi İnovasyon Eğitimci Eğitimi, Yetişkin Eğitimleri için Eğitimci Eğitimi, Association for Coaching Koçluk Eğitimi programlarını tamamladı. TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı, KOSGEB, ASELSAN, Türkiye İhracatçılar Meclisi, TOSYÖV, AB Bakanlığı Ulusal Ajans, Kalkınma Bakanlığı Kalkınma Ajansları, Maliye Bakanlığı, Vakıflar Bankası, OSTİM OSB ve TOBB’a bağlı Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsaları, Belediyeler ve Kent Konseyleri için eğitim hizmetleri tasarlayarak sundu. Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Siyaset Akademisi için eğitimler tasarlayarak sunan Cüneyt ÖRKMEZ birçok üniversitede seminerler ve konferanslar vermiş, misafir eğitimci olarak görev almıştır.

2004 yılından bu yana özel girişimlerin ve İşletmelerin rekabet gücüne etki eden eğitim ihtiyaçlarının analizi, imalat ve hizmet sektörlerine yönelik insan kaynaklarının verimliliğinin artırılması, etkili yönetim sistemlerinin kurulumu ve karlılığa etki eden unsurlar üzerine onlarca eğitim programı hazırlayıp sunan Cüneyt ÖRKMEZ, birçok işletmenin kurulumuna ve bir çok yeni işletmenin kısa sürede sürdürülebilir başarıyı yakalamasına aracılık eden çalışmalar yaptı.

 

Bugüne değin yürütmüş olduğu projeler ve eğitim programları dolayısı ile 79 ilde çalışma fırsatı bulan Örkmez, 900’den fazla eğitime katılmış, yüzlerce saat eğitim sunmuş, 2013 yılından bu yana ise iş adamları, yöneticiler, girişimciler, şirketler, STK’lar, siyasi partiler, kamu ve özel kuruluşların etkinliğini ve verimliliğini arttırmaya yönelik eğitim programları ve projeler tasarlamakta ve yürütmekte, yetişkin eğitimleri ve etkin öğrenme uygulamalarına dönük araştırmalar yapmaktadır.

 

Cüneyt Örkmez’in Siyasal Yayınlarından çıkan “Bilgi Yönetimi Disiplini ve Uygulamaları” konusunda ortak yazarlı bir kitabı çeşitli dergi, gazete ve e-bültenlerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

 

Örkmez, TÜBİTAK Mentor Eğitim Programı’nda eğitimci olarak görev alarak KOBİ mentörleri, Kalkınma Ajansları için eğitimci eğitimleri ile nitelikli eğitimci, mentor ve danışmanlar yetiştirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir, rekabet gücünü atırmak isteyen KOBİ’lere iş geliştirme ve kurumsallaşma konularında danışmanlık yapmaktadır.

Görev aldığı tam zamanlı eğitim, danışmanlık, koçluk ve mentorluk projelerinden bazıları ;
 • KAS European and International Cooperation  “Türkiye’deki KOBİ’lerin Desteklenmesi ve Eğitimi Projesi  (Proje Koordinatörü)
 • Türkiye Bilişim Derneği IPA Genç İstihdamını Destekleme Projesi “ İnternet Girişimciliği ve E-Ticaret Eğitim Atölyesi Doğu’nun Yıldızları Projesi” (Eğitici)
 • Avrupa Komisyonu Aktif İş Gücü Programları Projesi Yeni Fırsatlar Hibe Programı “OSTİM OSB’deki KOBİ’lerin Verimliliği’nin Artırılması Projesi “ (Proje Danışmanı)
 • Kadın İstihdamının Teşviki Hibe Programı “Yerel İşletmeler için Nitelikli Muhasebe Çalışanı Yetiştirme Programı AB Projesi” (Eğitimci)
 • TUBİTAK Metör Eğitim Projesi (Eğitimci)
 • Türkiye İş Kurumu Satış ve Pazarlama için Nitelikli Eleman Yetiştirilmesi Projesi (Kişisel Gelişim Eğitim Danışmanı – Eğitmen)
 • “Avrupa Birliği Müktesebatına Uyum ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği için Çevresel Sertifikasyonların ve Kurumsal Sosyal Sorumluluğun Artırılması” Projesi  (Networking Uzmanı)
 • OSTİM Vakfı-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı   “Usta Öğreticilerin Yeterliliklerinin Artırılması AB Projesi “ ( Eğitim Danışmanı)
Uzmanlık alanları ve akreditasyonları ;
 • Uzman İnovasyon Eğitmenliği (Ege İhracatçı Birlikleri -Türkiye İhracatçı Meclisleri (TİM)
 • İş Geliştirme ve Yeni Girişimler için Eğitim Programları Hazırlama ve Sunma (KOSGEB)
 • KOBİ Danışmanlığı, (KOSGEB, İŞKUR – AB Kurumları)
 • Proje Yönetimi (TOSYÖV – AB Bakanlığı)
 • Satış Koçu (Rainbow Akademi)
 • Yetişkin Eğitmeni (Ankara Üniversitesi ATAUM), (AK PARTİ Siyaset Akademisi)
 • EFT (Emotional Freedom Technique) Duygusal Özgürleşme Tekniği Uygulayıcılığı (International Coaching Center)
 • Yaşam Koçluğu, Öğrenci Koçluğu, İş Koçluğu (Satış, Takım, Yönetici Koçlukları) (Association for Coaching)
 • Quantum Practitioner ( International Coaching Center)
 • NLP Practitioner (International Coaching Center)
 • Trainer Training (Ankara Üniversitesi, TİM)
 • Bilgi Yöneticisi (Ankara Üniversitesi BBYB)

Eğitim Geçmişi

Aydın Efeler Lisesi

Sözel (1987)

Ankara Üniversitesi, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Arşiv Anabilim Dalı (1994)

İş Deneyimleri

TRT Televizyon Dairesi

Staj

Kültür Bakanlığı Milli Kütüphane Başkanlığı

Staj

Bilkent Üniversitesi

Staj

Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları

Proje Uzmanı (1995 - 2013)